آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

انواع موتور جاروبرقی های صنعتی چه ویژگی هایی دارند؟

انواع موتور جاروبرقی های صنعتی چه ویژگی هایی دارند؟

میدانید که موتور الکتریکی جاروبرقی صنعتی ماشینی می باشد که انرژی برقی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. کاربرد موتور در لوازم منزل به گونه ای است که بدون آن لوازم منزل هرگز قادر به انجام کاری نمی باشد.
در لوازم گردنده خانگی دو نوع موتور استفاده می شود که به شرح زیر است.

الف: موتور آسنکرون

ب: موتور یونیورسال
موتور آسنکرون تکفاز جاروبرقی

این گونه موتورهای جاروبرقی دارای قسمت اساسی می باشد.

استاتور

استاتور یک هسته با شیارهای مختلف می باشد که از پرس شدن دیناموبلش( ورقه های فلزی با لعاب سیلیس) بر روی یکدیگر به وجود آمده است. سیم بندی درون شیارهای استاتور قرار می گیرد که با اتصال آن به برق یک میدان آهنربایی دوار به گردش در می آید.

ابعاد هسته و تعاداد شیار و نیزم سیم بندی و قطر سیم موتورهای آسنکرون بستگی به نوع کاربرد و میزان قدرت ماشین دارد. استاتور در انواع موتورهای جاروبرقی موثر و اثربرخش می باشد.

رتور جاروبرقی

قسمت گردنده موتور آسنکرون رتور می باشد که از ورقه های نازک لعاب کاری شده فولاد تشکیل شده است . در استاتور یک میدان آهنربایی گردان به وجود می آید که در نتیجه رتور آهنربایی می شود که به گردش در می آید. این رتور تأثیر بسزایی در انواع موتورهای جاروبرقی دارد .

در موتوهای قدرت بالا بیش از یک میدان آهنربایی به کار رفته است. در این گونه موتورها ممکن است سیم پیچ دوم به طور دائم به همراه سیم پیچ اصلی در مدار باشد و یا بعد از راه اندازی از مدار خارج شود.

الف: موتور آسنکرون با راه اندازی غیر خازنی در جاروبرقی

اینگونه موتورها دارای دو سیم پیچ می باشند. اختلاف مقاومت الکتریکی بین این دو سیم پیچ زیاد میب اشد. در این موتورها پس از رسیدن سرعت رتور به ۷۵ % سرعت نامی موتور، کلید گریز از مرکز سیم پیچ کمکی را از مدار خارج می کند و با سیم پیچ اصلی در حالت کار باقی می ماند.

ب: موتور آسنکرون با راه اندازی به وسیله خازن موقت

این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بالایی هستند و علامت اختصاری آنها CSM می باشد.

در این موتورها یک خازن الکترولیتی با ظرفیتی حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰ میکروفرادی با سیم پیچ کمکی سری بسته شده است که این مجموعه با سیم پیچ اصلی موازی بسته می شود که این خازن باعث به وجود آمدن اختلاف فاز بین سیم پیچ اصلی و کمکی می گردد.

ج: موتور آسنکرون با راه اندازی به وسیله خازن دائمی

این موتورها در جاهایی ه بار کم وجود دارد استفاده می شود که یک خازن را با سیم پیچ فرعی سری می بندند و کلید گریز از مرکز نیز دیگر استفاده نمی شود.

د : موتور آسنکرون با راه اندازی خازن موقت و دائم

این موتورها دارای دو خازن می باشند که یکی از آنها پس از رسیدن دور موتور به ۷۵% سرعت نامی از مدار خارج می شود و خازن دومی به همراه سیم پیچ کمکی تا پایان کار موتور در مدار می ماند. خازن اول ظرفیت بالاتری دارد ولی در مدت زمان کم در مدار است و خازن دوم با ظرفیت کم ( ۲ تا ۲۰ میکروفاراد) ولی به طور دائم در مدار می باشد.

منبع : فروش جاروبرقی صنعتی

انواع موتور جاروبرقی های صنعتی چه ویژگی هایی دارند؟

برچسب ها :